Na cestě po Karlovarském kraji

Chodov

 

Původně šlo o slovanské sídliště, jehož jméno bylo odvozeno od obchodní stezky (chody), procházející tímto územím. Během středověku bylo slovanské obyvatelstvo postupně nahrazeno Němci. Ve 12. -13. stol. je držbou kláštera ve Waldsassenu a od 14. do 17. stol. patří k panství loketskému. Roku 1894 se Chodov stává městem a císař František Josef I. mu uděluje erb a právo užívat jej. Až do konce 2. sv. války bylo město osídleno z drtivé většiny Němci, kteří byli v letech 1945-1946 z valné většiny vysídleni. V 60.letech byla vystavěna nedaleko od města mohutná plynárna a chemička ve Vřesové a bylo přistoupeno k výstavbě panelových sídlišť v Chodově a začala podpora migrace nové pracovní síly. Dalším významným podnikem v těsné blízkosti města je továrna Chodos produkující především lisy na výrobu pneumatik.

 

Památky

Nejvýznamnější památkou je jednoznačně barokní kostel zasvěcený sv.Vavřinci. Ten byl vystavěn v 1.pol. 18. století stavitelem Brauenbockem podle plánů K.I.Dienzenhofera. Hlavní oltář je ozdoben obrazem od Petra Brandla. Gongy snesené z věže kostela byly v roce 2003 prohlášeny kulturní památkou. Nedaleko katolického kostela njdeme sochu sv Sebastiána a muka ze 17. stol. Na náměstí tzv. Starého města byl znovuvztyčen Mariánský sloup (1675). Krom kostela katolického si můžeme v centru prohlédnout i kostel českobratrský. Roku 1998 byl znovuodhalen pomník obětem válek, který byl vztyčen přesně o 100 let dříve, ale nedochoval se.
 

 

Chodov (německy Chodau) je druhé největší město v okrese Sokolov, především průmyslového charakteru, se zachovalou tradicí výroby porcelánu. V chodovské manufaktuře Thun (původně H a C) se vyrábí světoznámý růžový porcelán. K rekreaci je možno využít vodní nádrže Bílou a Modrou vodu v blízkosti města a přilehlou rozsáhlou rekreační oblast s vodní nádrží Tatrovice.

 

 

CHODOV

status

město

obec s rozšířenou působností

Sokolov

pověřená obec

ChodoV

katastrální výměra

14,25 km²

počet obyvatel

14 321 (31. 12. 2007)

nadmořská výška

418 m

PSČ

357 35

části obce

2

adresa městského úřadu

Komenského 1077
Chodov
35735 Chodov u Karlových Varů 1

starostka

Ing. Josef Hora

Oficiální web: https://www.mestochodov.cz
E-mail: info@mestochodov.cz

© 2008 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si webové stránky zdarma!Webnode