Boží Dar (německy Gottesgab) se nalézá v Krušných horách, v Karlovarském kraji. V dnešní době je městečko silniční hraniční přechod do Německa, zároveň je nejvýše položeným městečkem u nás ale i ve střední Evropě (1028 m).
Jeho původ je z 16. století, jako hornická osada. Byla zde naleziště drahých i barevných kovů a proto sem přicházeli prospektoři, kteří tato naleziště využívali. V r. 1533 zde založili osadu páni z Tetova, protože se tu objevil výskyt stříbra.
V r. 1547 byl Boží Dar společně s Horní Blatnou připojen k Čechám. Ve znaku města jsou dodnes hornické nástroje a nad nimi obraz Boha Otce. Na renesančním půdorysu města byl a je dodnes patrný saský vliv. V r. 1546 se Božímu Daru dostalo výsady horního města.
Těžba stříbra a cínu vyvrcholila počátkem 17. století, rozhodující zlom však zanechala až třicetiletá válka, po níž nekatoličtí horníci odešli do Saska. Později nastal úpadek těžby, dolování pokračovalo až do 19. století, ale oživit dřívější slávu se již nepodařilo. Pro obyvatele se stali hlavním zdrojem obživy výrobky ze dřeva, chov dobytka a krajkářství.
V r. 1808 při velkém požáru vyhořelo 104 domů. Nová empírová radnice s klenutými stropy v přízemí, byla postavena v letech 1844-1845, má také šestibokou věžičku. Kostel sv. Anny z r. 1593 byl původně dřevěný, byl pak nahrazen zděným, jehož barokní podoba pochází z r. 1771. Na zdejším hřbitově je pohřben zdejší rodák, pěvec a básník Anton Günther (1876-1937), jehož připomíná pamětní deska na náměstí. V zájezdním hostinci Zelený dům se na své cestě do Jáchymova v r. 1542 zastavil známý reformátor Martin Luther. Žil tu i známý řecký spisovatel Nikos Kazantzakis (1929-31). Kousek od náměstí je muzeum, jehož část expozice se věnuje slavným osobnostem a zároveň je zde umístěno Informační centrum.
Město je vyhledávaným lyžařským centrem, vede tudy lyžařská magistrála Krušných hor. Trénuje tu i jeden z nejlepších lyžařů světového formátu Lukáš Bauer. Najdeme zde i naučnou stezku do Božidarského rašeliniště, nejcennější lokality Krušnohoří. Lze se odsud dostat i na výlet na Klínovec. Boží Dar je navštěvován hlavně v zimě, protože toto horské rekreační středisko nabízí množství vleků a sjezdovek.
Ve Vlastivědném muzeu s expozicí hornictví, paličkování krajek, regionálních zajímavostí z vesnického života jsou rovněž betlémy a Ježíškova schránka.
Pohádková krajina a historické městečko bylo v r. 1994 inspirací k založení Ježíškovy pošty . Do této poštovní schránky může každý návštěvník v průběhu roku vkládat přáníčka, která jsou pak v prosinci rozesílána adresátům a ti, co se na Boží Dar nedostanou, mohou svá přáníčka zaslat na poštu Boží Dar a pracovnice pošty je pak v prosinci rozesílají. Každý rok jsou orazítkována jiným, zvláštním razítkem.
Městský úřad Boží Dar
Boží Dar č.p. 1, PSČ: 362 62, Boží Dar
IČ: 00479705
telefon: +420 359 571 111
telefon: +420 603 179 985
fax: +420 359 571 127
e-mail: bozidar@bozidar.eu
web: https://www.bozi-dar.cz
starosta/ka: Ing. Jan Horník
Boží Dar (německy Gottesgab) leží v Krušných horách. Obec leží na hranicích se Spolkovou republikou Německo, v sedle mezi nejvyšší horou Krušných hor Klínovcem (1244 m n. m.) a Božídarským Špičákem (1115 m n. m.). Asi tři kilometry severovýchodně od obce leží nejvyšší hora spolkové země Sasko Fichtelberg (1214 m).
Od 10. října 2006 byl obci vrácen status města. Podle počtu obyvatel je Boží Dar třetím nejmenším městem v Česku.
Obec se v posledních letech proslavila zejména sporem o výstavbu větrných elektráren v katastru obce. Výstavba nebyla místním referendem schválena a tak se zatím tento projekt odkládá.
Boží Dar je centrem turistů v létě i v zimě. Přímo v obcí leží jeden lyžařský areál a za obcí se nachází velký lyžařský areál Neklid. V okolí obce je pak možno využít okolo 70 kilometrů běžeckých tratí V létě pak turisty láká zejména nedaleké Božídarské rašeliniště, Vlčí jámy u Horní Blatné, nebo nejvyšší vrchol Krušných hor - Klínovec. Zajímavý je též trojboký hraniční kámen z dob Marie Terezie.
V obci je od roku 2000 vlastivědné muzeum.
BOŽÍ DAR |
|
status |
město |
Ostrov |
|
katastrální výměra |
37,97 km² |
185 (2005) |
|
1020 m |
|
362 62 |
|
3 |
|
Ing. Jan Horník |
Martina Náhlíková
Je zde pro Vás dostatek informací o Karlovarském kraji?
Líbí se Vám naše stránky?